Andorra

21. června 2008 v 19:06 | Verůnka |  *Cestování*
Andorra je největším ministátem Evropy rozkládající se na východním úpatí Pyrenejí na hranici se Španělskem a Francií. Místní horské hřebeny dosahují výše až 3000m.n.m. Hlavní a jediné město - Andorra la Vella leží v pohádkové kruhové kotlině, kterým protéká i nejdelší andorrská řeka Valira.
Andorra přivítá ročně kolem 11 milionů návštěvníků. Je vyhledávána především pro skvělé lyžování, které je zde levnější než v Alpách a nejlepší v Pyrenejích. Lyžařská střediska jsou vzájemně propojená desítkami vleků a lanovek, v provozu od podzimu do časného jara. V letním období je vyhledávána hlavně pro kvůli termálním léčivéím pramenům, cennám románskím kostelíkům a síťi turistických cest. Dále pro treking a výhodné nákupy v bezcelní zóně, díky které bývá často přezdívána "supermarket Evropy".

CanilloMěsto

Farnost Canillo tvoří čtvrtinu území Andorry a rozkládá se podél řeky Valira. Centrem farnosti je město Canillo, které leží ve výšce 1 530 metrů nad mořem.
Nedaleko města, na vrcholu hory stojí románský kostel Sant Joan z konce 11. století. Jeho zvonice postavená v románském stylu má 2 portály, jeden u vchodu do kostela, druhý na západní straně. Uvnitř se dochovaly nástěnné fresky a kostel obklopuje středověký hřbitov s několika původními náhrobky.
Na území farnosti leží také městečko Meritxell, známé díky Meritxellské madoně, která je patronkou Andorry. Generální rada ji prohlásila za patronku země 8. září a tak se tento den stal národním svátkem Andorry. Její dřevěná soška byla nalezena podle legendy uprostřed ledna pod kvetoucí divokou růží. Soška byla uctívána a uložena v románském kostele, který v noci na 8. září 1972 vyhořel, požár zničil i posvátnou sošku. Generální rada nařídila po požáru obnovu Meritxellské svatyně. Rekonstrukce se ujal architekt Bofill, nová stavba byla inspirována andorským románským stylem i stavbami katalánských klášterních komplexů s prvky renesance a islámského umění.
Dnes je svatyně přístupná veřejnosti a je tu stálá expozice o historii Meritxellu, kostelu, uctívání sošky a požáru. Návštěvníci se tu mohou podívat zpět do historie Andorry

OrdinoMěsto

Městečko plné kulturních akcí a památek...
Známé je především Národní auditorium, dále jsou zde cenné galerie, výstavní expozice a centra, která stále obnovují své expozice a představují historické i současné skvosty. Mezi nejznámější muzea v Ordinu patří Muzeum miniatur a Poštovní muzeum.
Pokud do tohoto městečka přicestujete v záři, můžete se zastavit na festivalu klasické hudby, který zde v tomto měsíci probíhá
 • Název země: Andorra
 • Oficiální název země: Andorrské knížectví (Principat d'Andorra)
 • Státní zřízení: knížectví
 • Hlavní město: Andorra la Vella
 • Úřední jazyk: katalánština
 • Počet obyvatel: 69 865
 • Rozloha: 468 km2 km2
 • Měna: Euro (EUR)
 • Časové pásmo: UTC +1 (stejný čas jako v ČR)
 • Náboženství: katolictví
 • Nejvyšší hora: Pic de Coma Pedrosa (2 946 m)
 • Nejdelší řeka: Valira
 • Internetová doména: .ad
 • Telefonní předvolba: +376
 • Další informace:
Je to malinká hornatá země v Pyrenejích na hranicích Francie a Španělska. Hlavami státu jsou společně francouzský prezident a španělský biskup, které zastupují místní zástupci. Andorra používá euro, ale není členem EU.
Země leží v kruhovité kotlině obklopené hřebeny Pyrenejí dosahujícími 3 000 metrů. V údolí řeky Valira leží jediné město - Andorra la Vella. Kromě výhodných nákupů v bezcelní zóně země nabízí i podmínky pro treking a lyžování, které je tu levnější než v Alpách.
Jediným úředním jazykem je katalánština, ale běžně se zde domluvíte španělsky a francouzsky.
Víza:
Andorra není členem Evropské unie, proto je nutné se při vstupu do země prokázat platným cestovním pasem.
Při pobytu v zemi po dobu maximálně 90 dnů nepodléhají občané ČR vízové povinnosti (od roku 1998). V případě prodloužení pobytu je nutné obrátit se na místní úřady s žádostí o rezidenci.
Zastoupení ČR v zemi:
Velvyslanectví České republiky ve Španělsku:
Embajada de la República Checa,
Avda. Pío XII, 22-24,
Madrid, 28016
Zastoupení země v ČR:
Andorra nemá v ČR diplomatické zastoupení. Nejbližší diplomatické zastoupení je v Bruselu:
Rue de la Montagne 10,
bte 1, 1000 Brusel

Doporučená doba návštěvy

Do Andorry míří nejvíce turistů v zimním období. Díky nadmořské výšce a skvěle vybaveným lyžařským střediskům je zde možné užívat zimních radovánek od října až do konce března.
V létě zde často prší. Každý turista by měl být dobře připraven na vrtochy místního počasí, které se každou chvíli mění. Přesto by v žádném ročním období neměly ve výbavě turisty chybět ochranné prostředky před horským sluníčkem, např. sluneční brýle.
Během letních prázdninových měsíců a lyžařské sezóny lze očekávat potíže při hledání ubytování.

Počasí

Převládá vysokohorské středozemní klima. Teplotní rozdíly mezi nejníže a nejvýše položenými místy jsou vysoké, stejně tak jako mezi ročními obdobími. Léto je velice krátké a intenzivní, zima pak studená a dlouhá. Anorra rozhodně netrpí nedostatky sněhu.
Denní letní teploty se pohybují okolo 30° C, noční mezi 15 - 20°C.
V zimě se teplota vzduchu pohybuje okolo -2°C.

Orientační ceny:

Andorra je zemí duty-free obchodů a výhodných nákupů (ve srovnání s cenami v sousední Francii a Španělsku). Můžete zde nakoupit velmi levně.

Doprava

Autem Pro cestu do Andorry je třeba ke vstupu řidičský průkaz (nejlépe mezinárodní), technický průkaz, osvědčení o zaplacení povinného ručení (tzv. zelenou kartu) a mezinárodní označení CZ.
Autobusem
Při cestě autobusem je možné využít pravidelné spojení z francouzského Toulouse nebo španělské Barcelony.
Vlakem
Až do Andorry se vlakem nedostanete. Je možné využít trasu z města Perpignan, Villefranche a Toulouse či z Barcelony do stanice l´Hospitalet, která se nachází u hranic s Andorrou. Odtud jezdí do knížectví autobus.
Letecky
V Andoře neexistuje mezinárodní letiště, nejbližší je ve španělské Barceloně, kam létají z Prahy pravidelné linky ČSA a od června 2006 i nízkonákladová společnost Travel Service.

Rizika

Andorra je zemí s dobrou bezpečností. Kriminalita je na nízké úrovni.
Pozor je třeba dávat na možnost okradení. V zaparkovaných automobilech není dobré ponechávat věci (fotoaparáty, cennosti, doklady). Výjimkou nejsou ani krádeže vozidel.

Svátky a zvláštní události

1.1. - Nový Rok, 6.1. - Tři králové, Pondělí před popeleční středou, Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1.5. - Den práce, Svatodušní pondělí, 15.8. - Nanebevzetí Panny Marie, 8.9. - Národní svátek N. Sra. de Meritxell, 1.11. - Svátek Všech Svatých, 8.12. - Neposkvrněné početí Panny Marie, 25.12. - 1. svátek vánoční, 26.12. - 2. svátek vánoční

Další informace

Geografická poloha Andorry návštěvu této zemičky poněkud komplikuje. Vzhledem k velikosti a hornatému povrchu země zde nenajdete žádné mezinárodní letiště (nejbližší se nalézá v Barceloně) ani železnici. V případě cestování vlakem je možné využít trasu z města Perpignan, Villefranche a Toulouse (FR) či z Barcelony (S) do stanice l´Hospitalet, která se nachází v těsné blízkosti hranic s Andorrou. Odtud je možné využít autobusovou dopravu. V případě cestování autobusem je příhodné pravidelní spojení z francouzského Toulouse nebo španělské Barcelony. Pokud se rozhodnete pro cestování autem, čeká Vás náročná cesta dlouhá přibližně 1750 km. Optimální trasa vede přes Německo a Francii. Plán cesty je možné si prostudovat na následující adrese: http://www.skoda-auto.com/cze/services/routeplanner/default.htm?do=new V případě cestování mimo zpoplatněné dálnice se doba cecstování o něco prodlouží. Na alternativních silnicích první třídy je mnoho kruhových objezdů, které jízdu značně zpomalují. Cestu poněkud komplikuje i horantý terén. Dnes je Andorra přístupná nejen od západu ze španělského Seo de Urgel a z Francie přes vysokohorské sedlo Port d´Envalira (2407 m n.m.), ale i tunelem proraženým napříč Pyrenejemi.

Očkování

Doporučená očkování: hepatitida A, záškrt, tetanus

Kurz

http://www.cnb.cz/cz/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.jsp
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama