Chorvatsko

21. června 2008 v 19:56 | Verůnka |  *Cestování*
Chorvatsko
leží v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově při pobřeží Jaderského moře. Stát bývalé Jugoslávie sousedí se Slovinskem, Maďarskem, Bosnou a Hercegovinou.
Západní část a hornatá Dalmácie patří k Dinárské soustavě, která je pokračováním Alp. Pobřeží je lemováno skalnatými ostrovy, které vznikly zatopením hlubokých údolí. Mězi největší patří Cres, Krk, Rab, Loinj. V severozápadní části Chorvatska se nacházejí vápencová pobřežní pásma Velké Kapely a Velebitu, ve vnitrozemí Malá Kapela a Plješivica, jež uzavírají krasovou plošinu s jeskyněmi, prospastmi a kaňony. Vyskytuje se zde několik jezer (Plitvická jezera), leží v oblasti nazývané Srbská Krajina.
Hospodářství Chorvatska je poničeno několikaletou občanskou válkou, nadále však zůstává zdrojem finančních příjmů cestovní ruch a průmysl. Nejnavštěvovanějšími místy jsou Dubrovník a Spli

DubrovníkMěsto

Staré město, které je pokládáno za jedno z nějkrásnějších měst ve Středomoří. Bylo založeno v 6. století. Fotky naleznete ve fotogalerii.
Od 13. století ser rozvíjelo jako samostatná republika Ragusa. K velkým historickým hodnotám Dubrovníka patří jeho stavby - veřejné budovy, kostely a kláštery

SplitMěsto

V tomto městě je nejvýznamnější a nejlépe dochovanou památkou antický Diokleciánův palác, který dal postavit římský císař Dioklecián na přelomu 3. a 4. století jako přepychové sídlo římského vládce. Dosud je tento palác po úpravách obýván cca 3 000 obyvateli Splitu.
 • Název země: Chorvatsko
 • Oficiální název země: Chorvatská republika
 • Státní zřízení: republika
 • Hlavní město: Zagreb (Záhřeb)
 • Úřední jazyk: chorvatština
 • Počet obyvatel: 4,8 milionů
 • Rozloha: 56 540 km2 km2
 • Měna: kuna (HRK)
 • Časové pásmo: středoevropský čas (GMT + 01:00)
 • Náboženství: katolické, pravoslavné, muslimské
 • Nejvyšší hora: Sveti Jure (1762 m)
 • Nejdelší řeka: Sáva (610 km)
 • Internetová doména: hr
 • Telefonní předvolba: 00385
Víza:
Občané ČR nepotřebují do Chorvatska vízum, pokud doba jejich pobytu nepřesáhne 90 dnů. Pokud přejíždíte na pas, chorvatské orgány požadují, aby jeho platnost byla min. na dobu pobytu v Chorvatsku. Je umožněno také vstupovat na území i na občanský průkaz vydaný od roku 2000.
Pokud by jste během svého pobytu v Chorvatsku pracovali, potřebujete pracovní povolení, které je nutno vyřídit prostřednictvím velvyslanectví Chorvatské republiky v ČR.
Je zde také přihlašovací povinnost pro cizince, do 24 hodin po překročení státní hranice. Při ubytování v hotelu, kempu nebo soukromí zajišťuje přihlášení ubytovatel. V ostatních případech se musí turista přihlásit individuálně na oddělení pro cizince policie Chorvatské republiky. Doklad o přihlášení je nutno uschovat do doby opuštění země, neboť je často vyžadováno orgány při odjezdu ze země. Chybějící doklad je řešen pokutou, případně vězením.
Zastoupení ČR v zemi:
Velvyslanectví ČR
Savská cesta 41/IX
1000 Zagreb
tel.: 003851/6177246, 6121618
tel.: KO-6121577
fax: 003851/6176630, 6121533
e-mail: zagreb@embassy.mzv.cz
Zastoupení země v ČR: Velvyslanectví Chorvatské republiky v ČR
V Průhledu 9
Praha 6
tel.: 222 352 268

Doporučená doba návštěvy

Pro oblast Jadranu je typické mírné středomořské podnebí. V létě je zde teplo a sucho s průměrnými teplotami okolo 30°C. Průměrná teplota moře je 23°C. Jaderské moře patří mezi nejslanější na světě - slanost dosahuje 40g/l. Chorvatské klima má skvělé účinky na nemoci horních cest dýchacích a alergie.

Počasí

Pobřežní oblasti mají středomořské klima s horkými suchými léty a mírnými vlhkými zimami. Vnitrozemí je o něco sušší a teplota závisí na nadmořské výšce. Nejvíce srážek spadne v zimních měsících především v horských oblastech.
Průměrná teplota v lednu: 0°C
Průměrná teplota v červenci: 22°C

Orientační ceny:

Ceny pohonných hmot
Eurodiesel 5,86 kn(kun)
Super 98 7,69 kn
Natural 95 7,28 kn
Ceny potravin
voda 5,40 kn
chléb 5 - 6 kn
rajčata 6 - 12 kn
kopeček zmrzliny 3 kn
pivo lahvové 4,40 kn
broskve 15 kn
pohlednice 1,50 kn
známka 3,50 kn
V restauraci
pivo čepované 7 - 12 kn
víno 8 - 10 kn
cola, fanta,... 8 - 12 kn
oběd 30 - 50 kn

Doprava

Autem
Při cestě autem je nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla (zelená karta), kterou na trase ČR - Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko vyžadují policisté všech států. Platí zde nulová hranice alkoholu v krvi řidiče, zákaz používání mobilního telefonu s výjimkou hands-free, povinná rozsvícená světla během dne, povinné používání autosedačky pro dítě mladší 5 let.
Povolená rychlost na dálnici je 130 km/h, na komunikacích pro motorová vozidla 110 km/h, mimo obce 90 km/h, v obcích 50 km/h. Dálniční poplatky jsou vybírány formou mýtného, vždy za konkrétní úsek dálnice, např. Záhřeb - Split pro osobní auto 157 HRK. Mýtné se také platí za průjezd tunelem pod horou Učka a za průjezd mostu na ostrov Krk. Čerpací stanice jsou v provozu většinou od 7 do 18 hod, v letní sezóně do 22 h. Hlavní čerpací stanice mají nonstop.
Autobusem
Pravidelné mezinárodní linky spojují Chorvatsko se sousedními zeměmi a středoevropskými a západoevropskými státy. Informace na www.akz.hr
Vlakem
Informace lze zjistit na www.cdrail.cz/CKCD nebo www.hznet.hr
Lodí
Hlavním lodním přepravcem je zde Jadrolinija, provozuje nejvyšší počet pravidelných trajektových, lodních linek. Sídlo je v Rijece. Informace na www.jadrolinija.tel.hr
Letecky
Národní letecká společnost je Croatia Airlines, info na www.croatiaairlines.hr a informace o letovém řádu ČSA najdete na www.czechairlines.com

Rizika

Je doporučena zvýšená opatrnost při jízdě za deště. Živičný povrch chorvatských silnic má jiné složení než na jaké jsme zvyklí my. Za deště má vozovka stejné vlastnosti jako při náledí.
V případě dopravní nehody je nutné nechat si napsat od policisty sepsat protokol o nehodě a poškozeném vozidle - bez tohoto dokladu není možné z Chorvatska vycestovat.
Na celém území Chorvatska se nesmí nocovat ve volné přírodě.
Mořští ježci
patří mezi ostnokožce a v Chorvatsku se velice často v moři vyskytují. Vbodnutí do těla působí nepříjemné a bolestivé záněty. U některých druhů hvězdic a mořských ježků jsou trny opatřeny chapadélky, která se po dotyku sevřou, protnou pokožku a vpraví toxin do rány. Při poranění hvězdicí se dostaví pálení, edém, červený otok. Při poranění ježkem se může dostavit nevolnost, zvracení i dechové potíže. Nejprve se musí odstranit úlomky trnu z rány vytlačením a ošetřit antiseptikem. Při hlubším průniku trnu je nutný chirurgický zákrok. Prevencí je použití obuvy do vody.
Poranění o ostré kameny
během koupání dávejte pozor při větších vlnách, aby vás vlna nehodila na vyčnívající kameny, které vám mohou rozříznout nohu, atd.
Žihadla, žahnutí, štípnutí
- vybavte se repelenty, v některých oblastech se hojně vyskytují komáři
- pokud máte alergii na vosí/včelí píchnutí, nezapomeňte léky doma
- nepříjemné může být setkání s medúzami, řada z nich vám může uštědřit bolestivé popáleniny - poraněné místo je třeba ošetřit gelem nebo krémem s antihistaminikem. Vyhnout se kontaktu s medúzou lze tak, že před vstupem do moře se namažete mastným olejem, který vytvoří film a zeslabí účinky žahnutí.
Hadi
- ve vnitrozemí, především v horách se vyskytuje velké množství hadů, někteří jsou jedovatí. Na túru se vybavte dlouhými kalhotami a pevnou obuví.

Svátky a zvláštní události

1. leden - Nový rok, 6. leden - Tři králové, Velikonoční svátky, 1. květen- Svátek práce, 30. květen - Den státnosti, 22. červen - Den boje proti fašismu, 5. srpen - Den vlasteneckých vdíků, 15. srpen - Nanebevzetí Panny Marie, 1. listopad - Svátek všech svatých, 25. a 26. prosinec- vánoční svátky.

Další informace

Slovíčka a fráze, které se hodí...
Dobrý den - Dobar dan
Dobré ráno - Dobro jutro
Dobrý večer - Dobar večer
Ahoj - Bok
Vítáme vás. - Dobro došli.
Těší mě. - Drago mi je.
Mluvíte česky? - Govorite li češki?
Nerozumím vám. - Ne razumijem vas.
ano/ne - da/ne
prosím - molim
děkuji - hvala
promiňte - oprostite
Chtěla bych... - Htio bih...
vpravo - desno
vlevo - lijevo
pokladna - blagajna
rok - godina
hodina - sat
letadlo - zrakoplov
loď - brod
ubytování - smještaj
jídelní lístek - jelovnik (meni)
Dobrou chuť - Dobar tek
obchod - trgovina
potraviny - namirnice
cukrárna - slastičarna
Kolik to stojí? - Koliko dode?

Očkování

Při cestě do Chorvatska není žádné zvláštní očkování nutné. Pouze pokud by turista přijížděl z infikované oblasti. Mohou být doporučena základní očkování:
hepatitida typ A (nemoc špinavých rukou), hepatitida typ B (může se přenést při ošetření nesterilními nástroji,atd.), břišní tyfus (k přenosu dochází kontaminovanými potravinami a vodou), tetanus, klíšťová encefalitida

Kurz

1 HRK = 3,887 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gynjdas gynjdas | E-mail | Web | 24. dubna 2009 v 21:32 | Reagovat

VrAwCr  <a href="http://faqgwuomavsf.com/">faqgwuomavsf</a>, [url=http://cfpilkmdikcw.com/]cfpilkmdikcw[/url], [link=http://kcyqamvzxroj.com/]kcyqamvzxroj[/link], http://bkzuylyghosu.com/

2 hcvuqza hcvuqza | E-mail | Web | 4. května 2009 v 9:05 | Reagovat

QxlqkO  <a href="http://tjkpivxhffzc.com/">tjkpivxhffzc</a>, [url=http://yerqygjtqruz.com/]yerqygjtqruz[/url], [link=http://fdlqripumslf.com/]fdlqripumslf[/link], http://zmqtwftexedg.com/

3 jnsbrhrp jnsbrhrp | E-mail | Web | 9. června 2009 v 21:26 | Reagovat

g7TeKx  <a href="http://gibvuqhiicfb.com/">gibvuqhiicfb</a>, [url=http://pkzfvtbsgmaw.com/]pkzfvtbsgmaw[/url], [link=http://himnwhklffju.com/]himnwhklffju[/link], http://boktfncaeamh.com/

4 jtqevffqav jtqevffqav | E-mail | Web | 17. června 2009 v 10:39 | Reagovat

Zx15Ny  <a href="http://kkmvrmzmxfam.com/">kkmvrmzmxfam</a>, [url=http://julkrnmsczrb.com/]julkrnmsczrb[/url], [link=http://xpdubxghdxpn.com/]xpdubxghdxpn[/link], http://jjfnjphqijxw.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama