Dánsko

21. června 2008 v 19:22 | Verůnka |  *Cestování*
Konstituční monarchie Dánské království se rozkládá na Jutském poloostrově a dalších více než 400 ostrovech v Severním moři, z nichž 70 je obydleno. K nim patří ještě autonomní oblasti Faerské ostrovy v severním Atlantiku a Grónsko. Hlavou státu je královna Margrethe II., která vládne od roku 1972. Dánsko je členem NATO a EU, ale nepřijalo měnu euro.
Je nejmenší ze skandinávských zemí. Jeho povrch tvoří roviny a nížiny. V západních oblastech se nacházejí vřesoviště a rašeliniště. Země nabízí moderní města s historickými památkami a malebný venkov. Starobylé hrady a pevnosti upomínají na historii Dánska pevně spjatou s Vikingy.
Jezerní oblast kolem Arhusu vybízí k trekování nebo cyklistice. K relaxaci se hodí ostrov Bornholm.

KodaňMěsto

Hlavní město je politickým a kulturním středem Dánska. Původně rybářská vesnička se změnila na obchodní středisko. V Kodani naleznete mnoho památek a zajímavostí. Nejznámnější památkou je zámek Christiansborg, který byl vybudován na místě původního hradu a stal se sídlem dánského parlamentu. Dnes je zde umělecká galerie, divadelní muzeum, atd. Sbírku zbraní si můžete prohlédnout v Tojhusmuseetu. Na náměstí Kongens Nytorv můžete spatřit sochukráleKristiána V a hezké domy kolem náměstí. Dále zde najdete Det Kongelige Teater (Královské divadlo), zde si všimněte mozaiky v průchodu a soch na fasádě divadla. Kostel Alexandra Něvského je postaven v ruském stylu s kopulemi. Královský palác Amalienborg se proslavil díky soše krále Frederika a také se zde střídají stráže. Muzea: Thorvaldsenovo muzeum, uměleckoprůmyslové muzeum, geologické muzeum, muzeum historie hudby, muzeum historických uniforem a zbraní, muzeum hraček, poštovní a telegrafní muzeum, filmové muzeum a Národní muzeum. Pro dětské návštěvníky je zde i zábavní parkTivoli a zoologická zahrada.

EbeltoftMěsto

Malé město obývá cca 12 000 obyvatel. Každý den zde jezdí loď se Sjaeland. Blízko města jsou pěkné pláže. Nezapomeňte navštívit nejmenší dánskou radnici (Det gamle Radhus), kterou najdete na náměstí Torvepladsen. Radnice je nyní vlastivědným muzeem, strážnií a také místem svateb. Také zde naleznete muzeum skla s exponáty mistrů z celého světa a 300 let starou barvířskou dílnu, která leží v ulici Adelgade. Dále se můžete s dětmi i bez nich vypravit do muzea loutek. Z okolí zmíníme Mols Bjerge - kopce na poloostrově Mols, které jsou označovány nejkrásnější přírodou v Dánsku.

OdenseMěsto

Třetí největší město Dánska nacházející se na ostrově Fyn. Žije tu 180 tisíc obyvatel. Navštívit byste měli katedrálu sv. Knuta, kde jsou pozůstatky sv. Knuta, bratra Benedikta, králů Jana a Kristiána II. a jejich manželek. Ve městě najdete spoustu muzeí, např. muzeum kulturní historie, muzeum umění, prehistorické muzeum, grafické muzeum, fotografické muzeum a železniční muzeum. Narodil se zde spisovatel Hans Christian Andersen. V jižní části města se nachází finská vesnice s historickými budovami.

ViborgMěsto

Město Viborg leží u jezer Sonderso a Norreso v Jutsku. Město obývá necelých 40 tisíc obyvatel a bylo velmi poničeno válkami. Symbolem je zde katedrála Viborg Domkirke postavená z granitových bloků. V této katedrále probíhaly korunovace králů Dánska. Za městem leží Tange So - jezero s největší hydroelektrárnou a muzeem elektřiny. Také zde můžete narazit na archeologické vykopávky z doby ledové, atd. - Vester Bjerregrav.
 • Název země: Dánsko
 • Oficiální název země: Dánské království
 • Státní zřízení: monarchie
 • Hlavní město: Kodaň (Copenhagen)
 • Úřední jazyk: dánština; také faerština a grónština
 • Počet obyvatel: 5,5 mil
 • Rozloha: 43 094 km2
 • Měna: dánská korun (DKK)
 • Časové pásmo: SEČ + 0 h
 • Náboženství: luteránství
 • Nejvyšší hora: Ejer Baunehøj (170,9 m n.m.)
 • Nejdelší řeka: Gudena
 • Internetová doména: .dk
 • Telefonní předvolba: 0045
 • Další informace: Dánsko bylo od starověku osídleno Germány, kteří odtud v 6. a 7. století expandovali na území dnešní Velké Británie a Německa. Zhruba v 10. století se Dánsko stalo základnou pro Vikingy, kteří odtud podnikali významné výboje směrem na západ. V současné době patří k Dánsku také samosprávná území Faerské ostrovy a Grónsko. V obou však existují tendence k vyhlášení samostatnosti. V roce 1973 se Dánsko stalo členem Evropské unie.
  Víza:
  Vízum není nutné. Občané ČR se mohou svobodně pobývat na území Dánska. Turistický a studijní pobyt je časově neomezený. Přihlašovací povinnost neexistuje.
  Zastoupení ČR v zemi:
  Velvyslanectví - Kodaň
  Adresa:Ryvangs Allé 14
  2100, Kobenhavn 0
  Otvírací hodiny:po-pá 08.00 - 12.00, 13.00 - 15.00
  Telefon:0045/39291888, KO - 39291664
  Fax:0045/39290930
  E-mail:copenhagen@embassy.mzv.cz
  Honorární konzulát - Horsens
  Adresa:Priorslokkevej 1, Postbox 169
  DK-8700, Horsens N
  Otvírací hodiny:po-pá 11.00 - 15.00
  Telefon:0045/75627051
  Fax:0045/76254100
  Zastoupení země v ČR:
  Velvyslanectví - Praha
  Adresa:Maltézské náměstí 5, P.O.Box 25
  118 01, Praha 1 - Malá Strana
  Otvírací hodiny:po-pá 08.30 - 16.30
  Telefon:+420 257 531 600
  Fax:+420 257 531 410
  E-mail:prgamb@um.dk
  Konzulární oddělení - Praha
  Adresa:Maltézské náměstí 5
  118 01, Praha 1 - Malá Strana
  Otvírací hodiny:po-pá 09.00 - 12.00
  Telefon:+420 257 531 600
  Fax:+420 257 531 609

  Doporučená doba návštěvy

  Mnoho dánských regionů ožívá koncem dubna, kdy se začíná oteplovat. Doba dovolených končí v říjnu, kdy se vše ukládá k zimnímu spánku.
  Období od dubna do října je proto pro návštěvu Dánska ideální.
  V květnu a červnu je v Dánsku velmi krásně, celá země je zelená a zaplavují ji květy nejrůznějších barev. Počasí je v této době příjemné. V letních měsících je v Dánsku nejtepleji. Koná se celá řada festivalů a koncertů pod širým nebem, muzea a další památky mají delší otevírací hodiny. Tipem na návštěvu je konec srpna, kdy je počasí stále velmi příjemné a davy turistů ze země pomalu mizí.

  Počasí

  Dánsko má mírné klima bez extrémních teplot v létě a zimě. Během letních měsíců v červenci a srpnu činí průměrná denní teplota okolo 19,5 °C. Nejchladnějším měsícem je únor, kdy průměrná teplota klesá na 1,2 °C.
  Díky tomuto mírnému podnebí má metropole Kodaň obdobné klimatické podmínky jako Londýn.

  Orientační ceny:

  Obchody jsou otevřené ve všední dny od 9 do 17.30 hodin, v pátek zůstávají otevřené do 20 hodin. V sobotu zavírají kolem 14 hod. V neděli bývají obchody zavřené. Řada obchodů v Kodani je otevřených dlouho po otevírací době. Supermarkety jsou otevřené od rána do pozdního večera, během turistické sezóny je zavedena speciální otevírací doba dlouho do noci. Omezený sortiment potravin je možné koupit nonstop v benzínových stanicích a v pouličních stáncích s občerstvením. Typickou památkou na Kodaň je zdejší porcelán. Pro Bornholm je charakteristická keramika, pro Faerské ostrovy výrobky z přírodní vlny. Zapomenout nesmíte na krásné skleněné vázy, stříbrné šperky, kožešiny a samozřejmě na Lego. Ceny jsou přijatelné.

  Doprava

  Letecky
  Centrálním leteckým uzlem země je hlavní město Kodaň. Z České republiky je možné letět do Kodaně několikrát týdně. Cesta trvá necelé 2 hodiny. Ostatní letiště se většinou nacházejí mezi několika městy a obsluhují celý region. Z Kodaně lze letět do Jutska. Další linky z dánské metropole létají na ostrov Bornholm (letiště je u města Rønne). Ve skutečnosti je počet vnitrozemských letů velice nízký. Autobusem Z České republiky jezdí do Dánska několik soukromých společností, většinou vyjíždějí několikrát týdně z Prahy. Cesta trvá necelých 12 hodin. Autobusová doprava v zemi je velmi hustá a kvalitní. Zajišťují ji státní i soukromé společnosti. Autobusové linky jsou směrovány tak, aby navazovaly na železniční spoje. Vlakem Kodaň spojuje s ostatním evropskými velkoměsty kvalitní železnice. Z České republiky je možné jet s přestupem v Německu, přímé spojení bez přestupu není. Nejrychlejší cesta trvá necelých 12 hodin. Železnice spojuje všechna větší města, např. Kodaň, Odense, Esbjerg, Horsens, Randers, Herning a Ålborg. Vlaky Inter City, které jsou na dánských kolejích velmi časté, jezdí po hlavních trasách s hodinovým rozestupem. Jízdenky jsou k dostání na nádražích. U lepších vlaků je místenka. Na české poměry je jízdné v Dánsku dražší. Autem Po hlavních evropských silnicích se dostanete až do Kodaně (s pomocí trajektů). Nejrychlejší cesta po silnici vede z České republiky do Dánska po E 55 na trase Praha - Berlín - Rostock - Warnemünde, odkud jezdí několikrát denně trajekt do dánského přístavu Gedser. Jinou možností je jet do německého Lübecku a do přístavního města Puttgardenu, odtud trajektem do dánského Rødbyhavnu. Z tohoto přístavu vede až do Kodaně kvalitní dálnice. Kromě pohonných hmot je při plánování cesty nutné pamatovat na výdaje související s poplatky za trajekty a mosty. V Dánsku je silniční síť s perfektními dálnicemi. Transport mezi jednotlivými ostrovy zajišťují trajekty, které převážejí i automobily. Často je možné využít mosty. S benzinovými stanicemi není v Dánsku problém, jsou na každém rohu. Často bývají otevřené non-stop, platit je možné kreditními kartami. V Dánsku se setkáte i s automatickými pumpami pohonných hmot. Lodí Trajekty jsou součástí dánské dopravy. Hlavní trasa mezi dánskými ostrovy je tzv. Great Belt Link. Nejfrekventovanější spojení jsou mezi přístavy Kalundborg a Århus, Ebeltoft a SjællandsOdde a mezi Rønne a Kodaní. Velké trajekty zákazníkům nabízejí restaurace, kavárny, kinosály, obchody, dětské koutky i lůžkové pokoje pro náročné cestující. Všechny trajekty podléhají přísné kontrole a jsou tedy bezpečné a spolehlivé.

  Rizika

  Dánsko je bezpečná země. Přesto doporučuji dávat si pozor - i tady dochází ke krádežím automobilů a vykrádání, k drobnému odcizování osobních zavazadel, peněženek, dokladů a platebních karet.
  V noční Kodani je rozumné vyhýbat se Christianii a také drogovým uličkám kolem hlavního nádraží. Turisté by se měli vyvarovat převážení stopařů přes německo-dánské hranice, protože jim může hrozit obvinění z pašování lidí.

  Další informace

  V Dánsku nabízejí své služby stovky hotelových zařízení, která se nacházejí ve všech hlavních přímořských regionech a městech. Dánské hotely jsou rozdělené do pěti kategorií, od jedné do pěti hvězdiček.
  Kempování je v Dánsku velmi rozšířené. Registrovaných kempů je přibližně 500. Zákazník potřebuje dánský karnet, který si může koupit přímo v kempu nebo v turistických kancelářích. V těch je také možné koupit brožuru s detailními informacemi o všech kempech v zemi.

  Očkování

  Doporučená očkování: záškrt, tetanus

  Kurz

  28,64 Kč/Euro
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama