Finsko

21. června 2008 v 19:29 | Verůnka |  *Cestování*
Finská republika je zemí ležící na severu Evropy, omívá jí krásné Baltické moře na jihozápadě, na jihovýchodě Finský záliv a na západě pak Baltický záliv. Už od dávných dob je Finsko nazýváno zemí Tisíce jezer. Má na sta tisíce jezer a ostrovů. Celou jižní část země tvoří jezerní plošina. Jestliže budeme Finskou republiku hledat na mapě, uvidíme, že na východě sousedí s Ruskem, na severozápadě se Švédskem a na severu s Norskem.
Povch Finska je na mhohých místech velice nerovný, na povchu je spoustu pahorků, hřbetů, morénových úvalů, údolích a nížin. Na severu Finska zasahují výběžky Skandinávských hor. Pokud se rozhlídnete krajinou, zjistíte, že lesy jsou převážně jehličnáté a listnaté lesy se vyskytují jen opravdu zřídka.
Jestliže jste milovníky přírody, neměli by ste si nechat ujít výlet do oblastí jezer. Je to nezapomenutlený zážitek, Finskou přírodu si zamilujete a už na ní nikdy nezapomenete. Pokud ale máte raději památky a města, určitě nenechte minout Helsinky a nebo krásná města Laponska.

HelsinkiMěsto

Helsinky jsou hlavním městem Finska a obývá je asi 500 tisíc obyvatel. Založeny byli už polovině 15. století. Centrum Helsinek nalezneme na malém poloostrovu na pobřezí Finského zálivu.
Jestliže chcete videt něco historického, tak jistě zamiřte k senátnímu náměstí, kde stojí také překrásná katedrála. Dále je zde k vidění budova Finského parlamentu, Olimpijská stadion, rezidence Finského prezidenta, nebo Státní opera. Zajímavým místem je také chrám ze 70. let minulého století.
Pokud máte rádi kulturu, zaujme vás mnoho významných muzeí a galerií.
Všude najdtete spustu obchodů i restaurací, i když ne příliš levných.
Helsinky jistě stojí za návštěvu, tak si to nenechte ujít.

OuluMěsto

Jestliže máte rádi chození po městě nakupování, kavárny, i restaurace, určitě si nenechte ujít toto město v severním Finsku. Je to největší město této oblasti a zeložil jej Karel IX již v roce 1605. Město může se pyšnit krásnými původními stavbami i kostely. Oulu již přitáhlo mnoho lidí, proto tu teď žije přibližně 125 000 obyvatel. Když se vydáte procházkou středem města, nenechte si ujít krásné náměstí Rotuaari, a za schlédnutí zaručeně stojí i umělecké muzeum Tietomaa. Jistě vás přiláká i spousta malých obchůdků a prívábí vás vůně linoucí se z krásných kaváren a pekáren. Ve společnosti krásné hudby můžete příjemně povečeřet v jedné z vyhlášených restaurací.

Oblast jezerOblast

Približně 10% zemského povrchu ve Finsku pokrývá na tísíce jezer. Nejvíce jich nalezneme ve středu a na východě země. Lze si prohlednout krásnou krajinu na jejich pobřeží a pokud ste milovníci příjemných projížděk na lodi, je zde možné zapůjčit si loďku, motorový člun, nebo jezera procestova rovnou parníkem. Když se budete procházet po břehu, uvidíte všude spoustu chat nebo srubů, které poskytují turistům také příjemné ubytování. Příroda, pobřeží i jezera vás naladí do krásné nálady, a jistě zde prožijete jednu z nejkrásnějších dovolených.

TurkuMěsto

Turku je nádhrné přístavní město na jednom z cípů Finska. Toto město je nejstarší ve Finsku. ozdobou města jsou tedy krásné uličky s malebnými domky. turku skrývá mnoho krásný památek, které by byla škoda minout. Napříkad Dóm Tuomiokirkko, kde bylo ve 13. století založeno biskupství., Kostel stvaté Kaariny, nebo Univerzita. ve městě najdtete mnoho muzeí, například Muzeum rukodělných prací, Muzeum lékádnictví, Církevní muzeum, Umělěcké muzeum, Sibeliovo muzeum a další. Krásnou prcházku a úžasný zážitek zažijete, vydáteli se do přístavu. Můžete zde obdivovat krásné lodě a pozorovat rybáře.
 • Název země: Finsko
 • Oficiální název země: Finská Republika (Suomen Tasavalta)
 • Státní zřízení: republika
 • Hlavní město: Helsinki
 • Úřední jazyk: finština a švédština
 • Počet obyvatel: 5 214 512
 • Rozloha: 338,145 km2 km2
 • Měna: Euro (EUR)
 • Časové pásmo: SEČ +1
 • Náboženství: Luteráni 89%, Pravoslavní 1%, bez vyznání 9%
 • Nejvyšší hora: Hálditšohkka
 • Nejdelší řeka: Kemi
 • Internetová doména: .FI
 • Telefonní předvolba: +358
Víza:Víza nejsou ke vstupu do Finské republiky nutná. Musíte se ale na hranicích porkázat platným cestovním pasem nebo Občanským průkazem totožnosti.
Zastoupení ČR v zemi:
Velvyslanectví České republiky ve Finsku
Embassy of the Czech Republic
Armfeltintie 14, Helsinki
00150
Honorární konzulát České republiky ve Finsku
Kuninkaankatu 15 B 26, Tampere
33210
Honorární konzulát České republiky ve Finsku
Honorary Consulate of the Czech Republic
Asemakatu 41, Oulu
90100
Zastoupení země v ČR: Velvyslanectví Finské republiky
Hellichova 1, Praha 1
118 00

Doporučená doba návštěvy

Ve Finsku si každý určitě najde své, každý má rád jiné roční období. Milovníci sněhu a zimy sem raději možná pojedou v lednu a zahaleni v kožichu se budou brodírat krásnými zasněžěnými městy. pokud jste ale choulostivější, raději se zahrabte doma do peřin a vyčkejte na léto. V tomto období si určite užijete více sluníčka a pokud máte rádi turistiku, budete moci podniknout nějaký příjemný výlet třeba do hor.

Počasí

Finsko, i preztože ležína severu má poměrně mírné klimatické podnebí. Léta jsou krásná, prosluněná a teplá, podzim a jaro je velice příjemné nabízí spustu krás, ovšem zima zde umí být nelítostná a extrémně studená.
Počasí a teploty nejvíce ovlivňuje Golfský prud. Teploty se mohou měnit a to velice rychle, zejména v zimě. Někdy se teplota změní během jednoho dne o několik desítek stupňů. Pokud tedy nejste zvyklí na takové změny teplot měli byste být vždy připraveni.
Půměrné teploty jsou v každé oblasti finska různé.
Průměrné teploty:
Helsinky: únor -5°C červenec 17,2°C
Jyväskylä: únor -8,7°C červenec 16°C
Sodankylä: únor -12°C červenec 14°C

Orientační ceny:

Finsko je jednou z nejdražších zemí Evropy, ceny sou tedy velice vysoké. Pokud se rozhodnete navšívit restauraci zaplatíte za předkrm asi 120 kč, za hlavní chod 500 kč, 2 dcl vína stojí asi 360 kč, ceny kávy se pohybují od 60 do 80 kč a za pivo po vás budou chtít přibližně 200 kč. Pokud budete cestovat městskou hromadnou dopravou počítejte že za lístek na autobus či do tramvaje zaplatíte skoro 60 kč. Jestliže hodně kouříte, rozhodně doporučuji přivézt si cigarety naší přijatelně levnější republiky, myslím že cena 120 kč za cigarety se vám příliš libit nebude. No a nakonec, když zatoužíte vyrazit si za kuturou třeba do kina počítejte minimálně s 300 kč za jeden lístek.

Doprava

Do Finska je možno se dopravit v podstatě jakým koliv způsobem, ale pokud nevyužijete letecké dopravy, budete muset vždyt použít trajekt. Letecká doprava je proto nejrychlejší. Přímá linka z Prahy do Helsinek letí asi 2,5 hodiny. Mezonárodní Finskou společností je společnost Finnair. Je pravda, že nejvíce využívané letiště je v Helsinkách, ale mimo to je ještě letiště v Turku, Tampere, Rovaniemi.
Větší hlavní mesta mají ještě vlakové spoje například se Stockholmem, Hamburkem, nebo Kodaní. cestování vlakem je velmi rychlé a levné.
Síť autobusů ve městech je velice rozlehlá, jezdí tam stovky spojů až do nejzapadlejších koutů měst. Doprava ve městech je velice spolehlivá a rychlá. Hlavní město helsinky má ještě tramvaje a metro, o to rychlejší je cesta a můžete se dostat opravdu kamkoli potřebujete.
V každém městě jezdí i klasické taxíky, které snadno poznáte. Ale pozor, v noci a ovíkendech je cestovaní taxíky bohužel dražší.

Rizika

Finsko je jednou z nejbezpecnejších zemí v evropě. Rozhodně se nemusíte bát zádné přílišné kriminality, ta je zde na nízké úrovni.
Největším ryzikem je tady asi drsná příroda, pokud se zde opravdu nevyznáte, a chtěly by ste se pohybovat po turisticky nevyznačených cestách, vezměte si sebou raději kvalifikovaného průvodce, který vás bezpečně dopraví tam i zpátky. Stejně tak není rozhodně rozumné sjízždět ze silnic a vydávat se do neznáma.
Pokud se do Finska vydáte, rozhodně počítejte s i s chladnějším počasím. Asi vás to udiví, ale sníh vás může přepadnout i v květnu, proto se radeji předem informujte o tom jaké bude počasí.
Pokud se vydate nejak za turistikou je dobrré mít vhodné vybavení jako je bunda, pořádné kalhoty, pohorky, sluneční brýle a jiné.

Svátky a zvláštní události

1.1. - Nový Rok
6.1. - Tří králů
6.4. - Velký pátek
9.4. - Velikonoční pondělí
1.5. - Svátek práce
17.5. - Nanebevstoupení Páně
27.5. - Letnice
23.6. - Letní slunovrat
3.11. - Všech svatých
6.12. - Den nezávislosti
24.-26.12. - Vánoce
Jeden z nejuznávanějších svátků ve finsku je svátek Vappu, který připadá na 1. května, stejně jako svátek práce. Slaví se společně, ale Vappu je stvátek sudentů, podobně jako tady majáles. Bouřlivé oslavy doprovázené alkoholem začínají už několik dní předem a 1. květěn je pouhým vyvrcholením.
Velikonocemi se slaví ve Finsku příchod jara i přezto že v tu dobu už ve finsku panuje zima. Navštívit Finsko v této době je určitě moc zajímvé, protože se zde dodržuje mnoho krásných velikonočních tradic.

Další informace

Ještě by se našlo pár užitečných informací jako jsou například důležitá telefoní čísla.
Ambulance: 112
Policie: 10022
Pokud si sebou vezete Notebooku, fén nebo jíné přístroje do zásuvky, určitě si sebou přibalte cestovní redukci. Eelktrické napětí je 230V.

Očkování

Než odcestujete do Finska, ujišťuji vás, že žádné očkování není povinné, očkování se pouze doporučuje. Očkovat se rozhodně nemusíte, ani proti žluté zimnici, proti hepatitide, ani proti podobným onemocněním. Doporučuje se ale očkování proti Záškrtu, Tetanusu a Klíšťové encefalitidě. Rozhodně se nemusíte bát, tato onemocnění nejsou příliš častá.

Kurz

1EUR je přibližně 28,40 kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rickynes Rickynes | E-mail | Web | 21. července 2018 v 22:37 | Reagovat

Среди элементов для монтажа съемной опалубки есть щиты прямой и угловой формы, детали для изготовления перекрытий, колонн и других объектов. Применяя данные элементы, строители могут воплотить в жизнь любые архитектурные задумки. Особая разновидность – это опалубка http://builderbest.byethost7.com/ скользящего вида, которую используют для отливки пустотелых конструкций. Материалом для изготовления съемной опалубки выступает фанера или металл, причем и тот и другой вариант имеют свои характерные черты. Так, металлические щиты способны выдержать более 250 циклов заливания бетона, однако монтировать и разбирать их сложно.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama