Francie

21. června 2008 v 19:51 | Verůnka |  *Cestování*
Francie je dnes největší zemí západní Evropy a zároveň i 37 největší zemí světa.
Žije zde 60 miliónů obyvatel. Z větší částí je Francie zemí venkovskou, jelikož má největší procento obdělávané orné půdy ze všech zemí Evropské unie.

Největšími městy Francie jsou Paříž s 2,1 milióny obyvatel, Lyon s 1,2 miliony obyvatel a Marseille s 1,1 milionem obyvatel.

Snad i díky své rozloze je krajina Francie tak rozmanitá. Je jedinou evropskou zemí, která se nachází v severní i jižní části evropského kontinentu. Proto jsou mezi jednotlivými regiony země významné klimatické rozdíly. Stejně rozmanitá je i francouzská kuchyně.

Francie se dělí na regiony, kterých je 26. Regiony se pak dělí na tzv. Départementy, které je možné přirovnat k našim okresům. Těch je celkem 100 a jsou označeny čísly dle abecedy, což má následně význam např. pro směrovací čísla nebo poznávací značky aut. 22 regionů leží v evropské části Francie (France métropolitaine), z nichž jeden tvoří Korsika se zvláštním statutem (collectivité territoriale), a zbylé čtyři jsou tvořeny vždy jen jedním departmentem a bývají tak označovány jako Zámořské departmenty a regiony (Départements et régions d'outre-mer, zkratka (D.R.O.M.)).

Paříž

Paříž - hlavní město Francie, které má se svými předměstími pod názvem Velká Paříž více jak 11 miliónů obyvatel a je dnes považováno za jedno z nejhezčích měst na světě.
Nejznámnější a nejnavštěvovaněšjší dominantou Paříže je Eifelova věž.
Tato více jak tři sta metrů vysoká věž se tyčí na prostranství bývalého vojenského cvičiště a byla postavena v roce 1889 u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce. Věž byla postavena třemi sty dělníky za necelé dva roky. Na stavbu bylo použito více jak 2,5 miliónů nýtů. Po nějakou dobu po svém dokončení byla věž nejvyšší stavbou na světě. Během jednoho roku provozu se vrátily veškeré náklady spojené s její výstavbou.
Do prvního patra je možné se dostat po 360 schodech či některým ze tří výtahů umístěných ve třech ze čtyř pilířů věže. Musíte však počítat s tím, že si na vstupenky a následnou cestu nahoru vystojíte i několika hodinovou frontu. My jsme zde čekali asi hodinu. Výtahem se z přízemí dostanete přímo do druhého patra. Pokud máte zájem vidět Paříž opravdu z ptačí perspektivy, je možné přestoupit ve druhém patře na výtah do třetího patra. Nad sebou pak uvidíte pouze televizní antény. Pohled na město z výšky 300 metrů je opravdu impozantní. Vstupenka do třetího patra stojí 11 €. Nejvyšší patra Eiffelovy věže tvoří vlastně patra dvě. To níže položené je zasklené a jsou zde uvedeny všechna hlavní města a jejich směry včetně Prahy. O patro výše je již otevřený ochoz. Pokud sjedete výtahem níže do druhého patra, máte možnost navštívit dále několik obchodů se suvenýry či restauraci. V prvním patře Eiffelovy věže se pak dále nachází také expozice historie Eiffelovy věže či kinosál, kde je promítán film o vzniku této dominanty. Je zde i několik restaurscí a pošta. Z výše uvedeného vyplývá, že návštěva Eiffelovky včetně front na vstupné a výtah zabere minimálně tři hodiny.
Na vlastně jediném kopci v Paříži leží další turisty velmi navštěvovaná památka a sice katedrála Sacré-Ceur.
Čtyři malé kopule, ale i ta hlavní největší, jsou typicky orientálního slohu. Čtyřhranná zvonice, nacházející se v zadní části, je vysoká 84 metrů a je v ní umístěn slavný zvon "Savoyarde", který patří k největším zvonům na světě a váží 19 tun. Průčelí baziliky tvoří tři arkády nad kterými jsou umístěny dvě jezdecké sochy, představující dvě oblíbené postavy francouzské historie, krále Ludvíka, zvanný Svatý, a Jany z Arku.
Na ostrově Île de la Cité se pak nachází Chrám Notre Dame, jehož stavba byla zahájena v roce 1163 a po 182 letech, v roce 1345, dokončena. Patří mezi skvosty středověké architektury hlavně pro svůj unikátní přechod od pozdně románské ke gotické architektuře. Průčelí je zdobeno četnými sochami. Výška věží je 69 m.
Louvre je nejvýznačnější veřejná budova v Paříži. Název pochází od původního loveckého zámečku, který kdysi stával v těchto místech uprostřed lesa zvaného Loupara či Louverie.
Původ vzácných sbírek Louvru sahá do 16. století, kdy sbírky započal František I., dále Ludvík XIV. koupil sbírky bankéře Jabacha a Karla I., které ale zůstávaly v soukromí. Až za Revoluce roku 1793 bylo v Louvru oficiálně otevřeno veřejné muzeum, v němž byla sloučena nejrůznější díla roztroušená po královských zámcích, kostelích a klášterech. Po různých vítězných bitvách, kdy francouzská vojska přinášela z jiných zemích vítězné kořisti, se stal Louvre významným evropským i světovým muzeem.
Vítězný oblouk, neboli Arc de Triomphe de l'Étoile dal postavit Napoleon Bonaparte na znak své moci a vítězství v bitvách. Byl vybudován v letech 1806 - 1836 a stojí uprostřed náměstí Charles de Gaulla (formálně Place de l'Étoile) na západním konci slavného pařížského bulváru Champs-Elysées. Samotný Vítězný oblouk měří přes 51 metrů vysoký a 45 metrů široký. Je to druhý největší vítězný oblouk na světě.

St. Tropez

Byla až do dvacátého století malá nijak nevýznamná rybářská vesnice snadněji dostupná z moře než z pevniny. Dnes je to jedno z nejvyhledávanějších míst nejen na celém Azurovém pobřeží.
Název městečka pochází od křesťanského mučedníka, římského důstojníka Torpese, jehož dal popravit císař Nero.
O popularitu tohoto městečka se zasloužila především v padesátých letech 20. století Brigitte Bardotová, když v ulicích města natáčela film A bůh stvořil ženu, který proslavil nejen ji, ale i St. Tropez. Pro české turisty je St. Tropez známo spíše sérií filmů o místní četnické stanici s legendárním Luisem de Funesem.
Dnes zde celebrity kotví své jachty či zde mají své vily, což přitahuje množství turistů. Nad městem se tyčí pevnost, která nabízí úžasné výhledy nejen na St. Tropez samotné, ale také na celý mořský záliv

Provence

Provence je jedna z nejnavštěvovanějších oblastí Francie. Tato oblast jižní Francie je spojena především s vůní levandule, ale také výbornými vínem.
Tato oblast se může pyšnit celou řadou nádherných míst:
Pont du Gard - římský akvadukt, jehož hlavním úkolem bylo zásobování Avignonu a okolí vodou. Voda byla přiváděna z pramene od Úzes, vzdáleného zhruba 48 kilometrů, systémem akvaduktů, příkopů a tunelů vyhloubených do tvrdé skály. Celkový spád činil 17 metrů a technické dovednosti potřebné k uskutečnění tohoto projektu, byly ohromující.
Akvadukt se svými třemi ohromnými patry oblouků stojí dodnes téměř neporušený a překlenující řeku Gordon. Její břehy jsou obklopeny koupajícími se a opalujícími lidmi, takže návštěva tohoto místa opravdu stojí za to. V roce 1985 byl zařazen mezi památky UNESCO.
Avignon - Opevněné město a jedno z nejnaveštěvovanějších míst jižní Francie. Své vrcholné období prožíval Avignon ne 14. století, kdy zde mělo své sídlo několik papežů. Poprvé se Avignon stal srdcem římsko-katolické církve v roce 1309, když sem papežský dvůr přestěhoval papež Klement V. Poslední papež odsud prchl v roce 1403, to už se ale jednalo o vzdoropapeže (Benedikt XIII.). Hlavním turistickým lákadlem je tak Papežský palác.
Další neméně zajímavou památkou je známý most St-Bénezet, který končí uprostřed řeky. Tento most ze 12. století byl v 17. století výrazně poničen, když jej zčásti odnesla řeka. Z původních 22 mostních oblouků se dodnes zachovaly pouze čtyři.
Camarque - Ráj plameňáků a černých býků jižní Francie skrývá území, které je na evropské poměry velmi exotické. Camargue, to je 140 000 hektarů bažin, kanálů, ostrovů, lagun, rákosových polí, zasolených marší, vlhkých luk a lužních lesů. Camargue, to je rozevřená delta řeky Rhôny, která zasahuje jak hluboko do Středozemního moře, tak i do vnitrozemí, až k městu Arles...
Village des Bories - Středověká vesnice složená z kamenných obydlí vybudovaných na neolitických principech, z nichž některá byla obydlena ještě na sklonku šedesátých let dvacátého století. Domy jsou postaveny jako skládačka z kamenů poslepovaných spolu snad pouze blátem. Stavby byly většinou bez oken

Zámky na Loiře

Řeka Loira je nejdelší francouzskou řekou. Mnohokrát hrála významnou roli v dějinách země. V jejím širokém údolí vyrostly pevnosti a zámky, jež sloužily panovníkům k obraně před nepřáteli, ale také jako místo odpočinku, bujarých radovánek a milostných pletek. Pohádkové zámky v údolí řeky Loiry skutečně stojí za to.
Každý ze zámků je mimořádný něčím jiným.
Největší pýchou zámku Villandry jsou nádherné renesanční stupňovité zahrady, která je uvedena do původního stavu v renesančním stylu ze 16. století s květinami, zeleninou a bylinami vysázených do nejrůznějších geometrických obrazců.
Před méně než sto lety byl tento zámek zarostlý lesním porostem. Zahrady se dnes nacházejí ve třech úrovních a jsou propojeny stinnými pergolami a fontánami. Na horní terase je vodní zahrada, ve které je obrovská nádrž. Pod ní je zeleninová zahrada s ovocnými stromy a bylinami uspořádanými do geometrických tvarů. Na jižní terase je okrasná zahrada věnovaná lásce, jejíž květinové záhony uspořádané v geometrických útvarech znázorňují plameny, motýly, srdce a dýky, symbolizující různé podoby lásky.
Druhým nejnavštěvovanějším zámkem ve Francii je Chenonceau hned po Versailles. Původně tu stávalo nevelké opevněné sídlo. Teprve v šestnáctém století započalo postupné přebudování.
Říká se, že zámek je možná nejromantičtější ve Francii. Turisty láká především svou polohou, když se zámecká budova tyčí jako most přes řeku Loiru.
K nádvoří zámku vede platanová alej. Za pozornost zámku Chenonceau rozhodně stojí rozsáhlá zámecká kuchyně, která nabízí mimo jiné celou řadu kuchyňského náčiní a nářadí a množství krásně vyleštěného měděného nádobí.
Jením z nejvýstřednějších zámků je pak Chambord, který je i největší ze zámků na Loiře. Uvnitř se ukrývá 440 komnat a 85 schodišť, na střechách se tyčí 365 komínů - jeden krb pro každý den v roce.
S budováním tohoto zámku bylo započato po roce 1519. Na jeho stavbě pracovalo celých 25 let téměř 2000 řemeslníků a zedníků. Hlavní schodiště stoupá hlavní věží nahoru až do věže s lucernou. Je postaveno jako dvojitá spirála a bylo vybudováno zřejmě dle návrhu Leonarda da Vinchiho.
Komnaty toto schodiště obklopují ze čtyřech stran. Nejobdivuhodnější je však střecha. Nachází se zde množství věží a vížek, je zde i několik střešních teras, které nabízejí výhled do širokého okolí.

Versailles

Město nedaleko Paříže proslulé zejména palácem ze 17. století a také překrásnými pěstěnými zahradami, které posloužily jako kulisa v mnoha filmech i pohádkách.
Zámecký areál vzdálený 17 kilometrů od Paříže se rozhodnul postavit v roce 1661 Ludvík XIV. Král se svým dvorem, který čítal pět později až dvacet tisíc lidí, se sem nastěhoval v roce 1682. Versailles se stalo politickým srdcem Francie do roku 1789, kdy revoluční dav vtrhnul do paláce a Ludvíka XVI. Odvezl do zajetí v Paříži.
Zámek byl vybudován kolem původního loveckého zámečku Ludvíka XIII.
Okolní zahrady jsou vybudovány na ploše 815 hektarů, kde byla vybudována zahrada se sochami, fontánami, okrasnou a zeleninovou zahradou. Ústředním prvkem je vodní nádrž neboli také Velký kanál s Apollónovou fontánou, která znázorňuje koňské spřežení vynořující se z vody a mířící směrem k zámku. Velký kanál je možné využít i pro relaxaci v podobě projížďky loďkou. Za pozornost rozhodně stojí také množství živých plotů, soch či menších fontán.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama