Island

25. června 2008 v 20:21 | Verůnka |  *Cestování*
Island se dělí se na 23 oblastí a 14 nezávislých měst. Island se dá nazvat zemí vodopádů. Téměř po celém ostrově můžete vidět toky řek, bystřiny, vodopády, malé potůčky divoké kaskády. Voda často vytváří kaňony. Island se vyznačuje překrásnou přírodou, která je nedotčena civilizací. Najdete zde zajímavé druhy rostlin a živočichů, které Vás okouzlí svou krásou.
Na Islandu bylo založeno několik národních parků a rezervací. V zemské kůře se teplota zvyšuje o 25 °C s každým kilometrem do hloubky. Díky tomu horniny v hloubce 4 km pod zemským povrchem jsou teplé tak, že dokáží přivést vodu k bodu varu. Na Islandu je celkem 49 samostatných ledovců, z toho je jich 5 větších než 100 km2.

ReykjavíkMěsto

Islandské hlavní město se na první pohled liší od ostatních velkých evropských měst. Možná je to tím, že se jedná o nejseverněji položenou metropoli na světě. A možná je to kvůli mládí města - Reykjavík byl založen až koncem 19. století. Dnes je Reykjavík známý jako Kouřící město, a to kvůli větrům, které se prohánějí islandskou krajinou. Podíl na přezdívce má i tepelnému vytápění.
Reykjavík se může pochlubit moderními stavbami, zajímavou starou čtvrtí s bílými dřevěnými budovami a řadami jasně malovaných domů. Většina zajímavostí města se nachází v okolí centra. Staré město je venkovskou oblastí travnatých parků, jezírek, muzeí a tržišť. Pro každého, kdo se zajímá o historii Norska a především Islandu, je určeno Národní muzeum. Jsou v něm vystaveny cenné sbírky náboženských a lidových památek včetně nástrojů z dob osídlování.
Největšímu zájmu turistů se však těší vyřezané kostelní dveře, na kterých je zobrazen výjev z norské bitvy. Za muzeem se nachází budova Institutu Árni Magnússon, v němž jsou uloženy zajímavé sbírky.
Moderní Reykjavík, který se táhne východně od Starého města, má několik hodnotných atrakcí, například kostel Hallgrímskirkja. Církevní svatostánek se podobá hoře lávy. Jeho stavba skončila v roce 1974. Pojmenován byl po známém islandském básníkovi. A pokud vás přestane bavit procházka kostelem, můžete vyjet výtahem do 75 metrů vysoké věže, ze které se vám naskytne překrásný pohled na město.
Další zajímavostí islandské metropole je Vulcano show - toto divadlo nabízí proniknutí mezi všudypřítomné sopečné duchy a můžete tu také vidět film o největších sopečných výbuších v zemi. Pro chvíle odpočinku navštivte botanickou zahradu, zábavní park nebo celou řadu muzeí, které se na území tohoto města nacházejí.
 • Název země: Island
 • Oficiální název země: Islandská republika
 • Státní zřízení: republika
 • Hlavní město: Reykjavík
 • Úřední jazyk: islandština (angličtina)
 • Počet obyvatel: 268 000
 • Rozloha: 103 000 km2 km2
 • Měna: IKR (islandská koruna)
 • Náboženství: protestantské
 • Nejvyšší hora: Hvannadalshnukur (2 119 m)
 • Nejdelší řeka: Pjórsá (230 km)
 • Internetová doména: .is
 • Telefonní předvolba: +354
 • Další informace:
  Island byl objeven až v 8. století, kdy na jeho břeh poprvé vkročili irští mnichové. O jedno století později se na Islandu vylodili ozbrojení norští Vikingové, kteří celý ostrov obsadili. Ve 14. století se Island stal součástí Dánského království. Nezávislý stát spojený s Dánskem byl vyhlášen v roce 1918. V krutých časech druhé světové války se Island stal významným vojenským bodem na mapě Evropy. Proto tu vyrostla britská a i americká vojenská základna. V roce 1941 Island přerušil poslední styky s okupovaným Dánskem a po referendu v roce 1944 se prohlásil republikou.
  Na Islandu jsou přísné kontroly dovozu alkoholických nápojů. Povolen je 1 litr lihovin, 1 litr vína nebo 6 litrů piva na osobu starší 20 let a 200 kusů cigaret na osobu starší 15 let. Lze dovézt max. 10 kg potravin v ceně nepřesahující 4 000 ISK. Je zakázán dovoz narkotik, masa a masných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz zbraní a munice, telekomunikačních zařízení (kromě GSM telefonů), živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu.
Víza:
Vízum není požadováno, pokud doba pobytu nepřesáhne 90 dnů. Cestovní pas musí být platný min. ještě 3 měsíce!
Zastoupení ČR v zemi:
Zastupitelský úřad ČR na Islandu
Honorary Consulate of the Czech Republic
Raudagerdi 49
108 Reykjavik, Iceland
tel: 00354/5873000, fax: 00354/5680645
Provozní hodiny úřadu ve všední dny od 9 do 17 hodin.
Zastoupení země v ČR:
Islandské velvyslanectví v ČR
Karlova 20
Praha 1
tel: 02/2222 1218, 2222 1419, fax: 02/2222 1419
Úřední hodiny ve všední dny od 9 do 16 hodin.

Doporučená doba návštěvy

Turistická sezóna začíná na Islandu začátkem června. V některých oblastech, ve vnitrozemí, jsou cesty v tomto období ještě pod sněhem.
Hotely se zavírají na konci srpna, snižuje se počet spojů autobusem, a od poloviny září jsou všechny turistická místa již nepřístupná. Island je kouzelný v každé roční době.

Počasí

Island je ostrovem bláznivého počasí. Chvíli hustě prší a chvílí svítí slunce. Pak se nebe zatáhne a začne krupobití. Island má subpolární podnebí, které mírní přítomnost teplého Golfského proudu. Díky tomu je zdejší léto teplé, jaro a podzim příjemné a zima nebývá tak drsná. V každé roční době se Islandem prohánějí silné větry, které mohou pobyt znepříjemnit.
Island se vyznačuje i tím, že mezi jednotlivými oblastmi jsou velké teplotní rozdíly. Například severní region je celoročně přibližně o 4 °C chladnější než jižní. Zajímavou součástí islandského počasí je tzv. severní polární záře. Kochat se pohledem na tuto podívanou můžete od konce srpna. Počítejte s tím, že od konce května do začátku srpna nezažijete v hlavním městě Reykjavíku pořádnou noc, protože denní světlo je 24 hodin denně.

Orientační ceny:

Island je jednou z nejdražších zemí na světě
sendvič 250 Kč
jídlo v restauraci od 500 Kč
hotel od 100 USD (volné táboření není zakázané)

Doprava

Autem Při cestování autem nepotřebujete mezinárodní řidičský průkaz ani zelenou kartu, postačí vám Váš řidičský průkaz klasický a průkaz totožnosti, cestovní pas. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h. Není tolerováno ani malé množství promile alkoholu v krvi. Turisté z ČR na Islandu často havarují, podceňují neasfaltované cesty, řídí příliš rychle a neopatrně - toho se vyvarujte. Hlavní islandskou dopravní tepnou je silnice číslo jedna. Můžete na ní obkroužit s výjimkou západních fjordů celý ostrov.
Na Islandu vlaky nejezdí. Během stavby reykjavického přístavu byla vybudována železniční trať v délce 12 km a jezdily po ní dvě lokomotivy. První stojí na podstavci v přístavu a druhá ve skanzenu. Autobusem
Na Islandu je velmi rozvinutá doprava autobusem. Dostanete se do všech částí Islandu. Jízdné je levné, ale turistům z České republiky přijde velmi drahé. Výhodou je, že je možné získat slevy.
Trajektem
Je velmi rozvinutá, pravidelné linky spojují všechna přímořská města. V zimě jsou četné spoje zrušené. Hlavní linka, která přepravuje pasažéry i vozidla, jezdí mezi Reykjavíkem a přístavem Akranes. Kromě pravidelné dopravy se můžete zúčastnit různých vyhlídkových plaveb, které pořádají soukromé společnosti. Letecky
Islandskou leteckou společností je Icelandair. Hlavní slovo ve vnitrostátní dopravě mají aerolinky Air Iceland. Letecká doprava po Islandu je sice drahá, ale můžete získat slevy. Pokud patříte mezi fajnšmekry, kteří si chtějí pobyt na Islandu pořádně užít, můžete si najmout letadlo s pilotem k vyhlídkovému letu. Na Islandu je celkem 12 letišť. Hlavním z nich je Keflavík, které leží 51 km od Reykjavíku. Cesta autobusem do města trvá cca 45 minut. Součástí letiště je banka, směnárna, restaurace, bary, shopy nebo půjčovna automobilů.

Rizika

Je zde nízká úroveň kriminality, proto zde žádná velká rizika nehrozí.
Jelikož je zde vulkanická činnost může hrozit zemětřesení.

Svátky a zvláštní události

Nový rok - 1.ledna
Zelený čtvrtek - čtvrtek před Velikonocemi Velký pátek až velikonoční pondělí - březen/duben První letní den - duben Svátek práce - 1.května Nanebevstoupení Páně - květen Neděle a pondělí svatodušní - květen Den nezávislosti - 17.červen Svátek pracujících v obchodu a kanceláři - první pondělí v srpnu Štědrý večer - 24.prosince (odpoledne) První svátek vánoční - 25.prosince Druhý svátek vánoční - 26.prosince Silvestr - 31.prosince

Další informace

Ekonomika Islandu je závislá na rybolovu. 795 lodí zaměstnává 4,2% obyvatelstva a zpracování ryb dalších 5%. Celkový roční výlov činí 1,9 milionu tun ryb. Islanďané rovněž pracují v zemědělství, tavírnách hliníku, stavebním průmyslu, turistickém průmyslu a dopravě, vládních službách a finančnictví.
Většina Islanďanů je potomky skandinávských a keltských usedlíků. V současnosti je imigrace řízena pravidly, takže cizinci žijící v zemi jsou buď dočasní pracovníci nebo manželé či manželky islandských občanů. Počet obyvatel vzrůstá ročně o 1% a 62% obyvatel žije v Reykjavíku a okolí. Míra gramotnosti na Islandu je 100% a jejich obyvatele očekává jeden z nejdelších životů na světě.
Islandština patří do skupiny germánských jazyků. Island si chrání své jazykové dědictví - odmítá polykat cizí slova pro nové technologie, vynálezy a pojmy. V Reykjavíku sídlí komise, jejímž úkolem je vymýšlet nová islandská slova pojmenovávající tyto jevy a předměty.

Očkování

Není povinné žádné očkování. Vodu z vodovodu můžete pít beze strachu. Změna prostředí a stravy může některým cestovatelům přivodit průjem, který ale při použití běžných léků brzy odezní.

Kurz

34,175 Kč/1 ISK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama