Červenec 2008

Kypr

4. července 2008 v 17:26 | Verůnka |  *Cestování*
Kypr "Afroditin ostrov" najdeme na severovýchod Středozemního moře, je křižovatkou mezi Asií, Evropou i Afrikou. Díky své výborné poloze, bývá na Kypru až 340 slunečních dnů. Kypr má svoje kouzlo a určitě si dostane všechny svojí krásnou přírodou, průzračným mořem, malebnými vesničkami, bouřlivou historií, překrásnou hudbou, výborným jídlem a především pohostinností obyvatel. V roce 1974 došlo k rozdělení ostrova na řeckou a tureckou část, které trvá dodnes. Hranici, která odděluje Turky okupovaný sever Kypru od řecké Kyperské republiky se říká zelená linie. Turkové této části říkají Attilova linie. Zelená linie se jí říka podle jednoho britského vojáka, který namaloval na mapu ostrova zelenou čáru, přibližnou rozdělení a Attilova linie - operace Attila (krycí název v roce 1974)

Když se tedy rozhodnete navštívit tento krásný ostrov, určitě nezapomeňte zajet trochu dále od známých letovisek... aby jste teprve "ochutnali" ten správný život na Kypru. Pak teprve ucítíte tu pohodu, pak teprve pochopíte, jak krásně na Kypru je, jaká pohoda je všude kolem...

Famagusta

Je hlavním přístavem Kypru a centrem turistického ruchu.

Jeho ulice lemuje množství paláců, katedrál a kostelů. V minulosti bylo jedním z nejbohatších měst na světě a také významným obchodním centrem mezi východem a západem

Larnaka

Rušné přístavní město na jižním pobřeží ostrova patří mezi nejstarší kyperská města. Rozprostírá se podél palmoveé promenády s veřejnými plážemi, s četnými bary, kavárničkami a tavernami. Nachází se tu mnoho historických památek. V Larnace jsou také dobré možnosti výhodných nákupů.
 • Název země: Kypr
 • Oficiální název země: Kyperská republika
 • Státní zřízení: republika
 • Hlavní město: Nikósie (Lefkosia)
 • Úřední jazyk: řečtina, turečtina
 • Počet obyvatel: 777657
 • Rozloha: 9250 km2 km2
 • Měna: kyperská libra - KL - 100 milů
 • Časové pásmo: GMT + 2 h (v létě + 3 h )
 • Náboženství: řečtí pravoslavní 78%, muslimové 18%
 • Nejvyšší hora: Olymbos - 1.953 m n. m
 • Internetová doména: cy
 • Telefonní předvolba: Mezinárodní předvolba pro Kypr je +357
  Vízum je nutný pouze při pobytu delším než 30 dní. Jedete-li tedy na běžnou dovolenou, potřebujete pas, kde jeho platnost trvá ještě minimálně 6 měsíců ode dne příjezdu - příletu na Kypr.
  Pokud jedete na Kypr bez cestovní kanceláře, je dobré mít potvrzení o objednaném ubytování. Postačí faxové potvrzení, nebo email. Důležité je mít zpáteční letenku a finanční hotovost.
  Zastoupení ČR v zemi:

  Velvyslanectví Nikósie:

  Embassy of the Czech Republic,
  48, Arsinois Str., Acropolis
  Nikosia
  Tel.: 0035722/421118, 314058
  Fax: 0035722/421059

  Honorární konzulát Limassol:

  Honorary Consulate of the Czech Republic
  25B Constantinou Paleologou Str.,
  3095 Limassol
  Tel.: 0035725/343111
  Fax: 0035725/345834

  Doporučená doba návštěvy

  Skoro po celý rok, občas se Vám může stát, že se stanete ,, obětí,, dešťové přeháňky :)

  Počasí

  Podnebí na Kypru je subtropické, v zimě nastává období dešťů, v létě je sucho a horko. Pohoří Troodos pokrývá v zimních měsících vrstva sněhu. Dešťových srážek zde spadne v průměru jen 300 - 400 mm ročně. Nedostatek vody je na Kypru velkým problémem. Říká se, že Kypr je slunečnou zemí. Může se totiž pochlubit tím, že většina dní v roce je slunečných.
  Kypr nabízí svým návštěvníkům příjemné počasí v každém ročním období. V létě je horko a sucho. Průměrné teploty se pohybují okolo 32 °C. Na podzim je stále ještě příjemné teplo, s chladnějším vánkem. Zima je krátká a mírná. Teploty se pohybují kolem 16 °C.

  Orientační ceny:

  Chléb (1 kg)1 - 1,5 eur
  Minerální voda1 eur
  Pivo1 eur
  Víno3 eur
  Oběd v restauraci6 - 10 eur
  Pohlednice se známkou1 eur
  Půjčení auta na den45 - 65 eur
  Ovoce0,6-1,2eurkg
  Káva1,5 eur
  Mléko1,1 eur
  Půjčení kola5 eur
  Vodní sporty - surfing13 eur
  Potápění-1/2 dne kurs50-60 eur

  Doprava

  Na Kypr se dostanete letecky, nebo trajektem. Pravidelné lety do Larnacy lítají v pondělí, úterýa čtvrtek, vždy ve večerních hodinách. V takových případech je letenka okolo 13000,- Kč.
  Vyplatí se spíše využít charterové lety (u CK), kdy v některých případech máte za cenu letenky (v pravidelných letech) ubytování, stravu, transfery. Pokud ale chcete pouze letenku bez ubytování, doporučuji obvolat cestovní kanceláře, které létají na Kypr a eptat se, zda Vám letenku-y neprodají. Mě se tedy vždy podařilo nějakou ulovit :-)) a nepřesáhla cenu 9000,- Kč.
  Místo odplouvání trajektů je z Pirea do Limassolu. Cesta trvá tři dny. Jízdenku je možné zakoupit u cestovní kanceláře.

  Rizika

  Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky legálně, mohou cestovat na okupovaná území přes legální přechody. Vzhledem k tomu, že část ubytovacích a stravovacích zařízení je provozována nelegálními vlastníky, orgány KR nedoporučují pobyt na okupovaných územích přes noc a upozorňují, že pobyt v takovýchto zařízeních je nelegální. Orgány Kyperské republiky mohou při návratu na území kontrolovaná vládou požadovat předložení letenky (tj. důkaz, že občan vstoupil na Kypr legálně). Turistům, kteří by vstoupili na Kypr přes okupovaná území proto hrozí, že jim přechod na území kontrolovaná vládou nebude umožněn.

  Svátky a zvláštní události

  1. ledna - Nový rok (Protochriniá)
  6. ledna - Svátek Tří králů (Ton Theofaníon)
  25. března - Řecký Den nezávislosti (Ikostí Pémti Martíou)
  1. duban - Den boje za nezávislost Kypru (Iméra enárxeos kipriakoú)
  1. května - Svátek práce (Protomagiá)
  15. srpna - Den Nanevzetí Kypru (Iméra tis anexartisías)
  1. října - Den nezávoislosti Kypru (Iméra tis anexartisías)
  28. října - Odmítnutí italského ultimáta, 1940 (Ikostí Ogdói Oktovríou)
  24 - 25. prosince - Boží hod vánoční (Christoúgenna)
  26. prosince - Den sv. Štěpána (Epávrios ton Christoúgennon)
  Velikonoční pondělí (Deftéra tou Páscha)

  Očkování

  Tetanus - očkování proti tetanu se doporučuje všem cestovatelům ve všech zemích světa.

  Kurz

  1 CYP = 49,38 Kč

Itálie

4. července 2008 v 17:21 | Verůnka |  *Cestování*
Itálie je středomořský stát ležící na Apeninském poloostrově. K Itálii náleží ostrovy Sicílie a Sardinie. Sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem a malými enklávami jako je Vatikán a San Marino.
Severní část Itálie je tvořena Alpami, které dělí na Přímořské Alpy, Kottické Alpy, Grajské Alpy a Savojské Alpy. Zde se také nachází nejvyšší hora Mont Blanc, dosahující výšky 4 807 m. K dalším nejvyšším horám patří Matterhorn (Monte Cervino 4 478 m) a masiv Monte Rosa (4 634 m). Další rozháhlou Alpskou částí jsou malebné Dolomity s řadou masivů, navazujících na vápencová pohoří Julských a Karnských Alp. V této části státu se nacházejí rozlehlá jezera Lago di Garda, Maggiore, Como a Iseo, která vznikla za ledovcovými údolími.
V podhorské oblasti Itálie se rozkládá rozlehlá Pádská nížina, kterou protéká řeka Po (Pád), jež je nejdelší řekou.

Benátky

Město stojí na 118 ostrovech se 150 kanály překlenutých více jak 400 mosty. Bylo založeno v roce 452 Venety, ponichž dostalo svůj italský název "Venezia".
Benátský městský stát se postupně stal námořní velmocí a během své největší moci a slávy kontroloval Kyprus, Krétu a většinu jižního Řecka.
Největší kanál Canal Grande je dlouhý 3.8 km a široký 70 metrů. Tento kanál přemosťuje v centru obchodní čtvrti nejznámější most Ponte Rialto. U něj je nejlevnější trh s ovocem a zeleninou v Itálii.
<>Nádherné je náměstí Piazza San Marco s Basillica di San Marco. Zde jsou uchovány i ostatky St. Marka jež byly přivezeny z Alexandrie. Dnes Baziliku zdobí pět kopulí a mozaika. Za pozornost stojí sousední orloj a 99 metrů vysoká zvonice Campanile, ze které je krásný výhled na město.
Jedním se symbolů města jsou gondoly - bezmotorové čluny. Každá je vyráběna s láskou a někdy její zhotovení trvá až rok. Výrobci jsou sdruženi v cechu.
Třetí sobotu v červenci se koná Festa del Redentore - velký festival s ohňostrojem. Na běžnou prohlídku města stačí jeden den. A jedna noc, protože v noci zde je klidná atmosféra.

Florencie

Florencie je krásné město s dochovaným historickým centrem a s mnoha renesančními památkami. Díky tomuto bohatství je 2. nejnavštěvovanějším městem Itálie.
Jeho jméno znamená "kvetoucí". Původně ho založil Julius Caesar. Po pádu Římské říše nad městem postupně vládli germánské kmeny. Stejně jako město Pisa leží na obou březích řeky Arny. Je obklopeno mírnými kopečky. Získalo přístup k moři a mohlo se rozvíjet. Rod bohatého bankéře Medici pomohl financovat umělce a tím pomohl k rozkvětu a věhlasu celého města.

Neapol

Neapol byla založena Řeky, kteří v neapolském zálivu viděli možnost vhodného přístavu obklopeného úrodnou půdou. Město nazvali "Nové město" neboli Neapol. Ve 4. stol. př.n.l. bylo dobito Římany. Přesto řecký jazyk a zvyky se uchovali po dalších 800 let.
Z tohoto města pochází dvě světoznámá italská jídla - špageti a pizza.
<>Za shlédnutí stojí středověký hrad Castel Nuovo postavený v roce 1282. Hrad Castel Sant´s Elmo ležící na nejvyšším vrcholu byl postaven Španěly, aby chránil staré město a přístav. Za návštěvu stojí sopka Vesuv, která leží cca 12 km od města a známé Pompeje (18 km).
 • Název země: Itálie
 • Oficiální název země: Repubblica Italiana
 • Státní zřízení: republika
 • Hlavní město: Řím (Roma)
 • Úřední jazyk: italština
 • Počet obyvatel: 58,1 miliónů
 • Rozloha: 301 309 km2 km2
 • Měna: Eura
 • Časové pásmo: středoevropské
 • Náboženství: římskokatolické
 • Nejvyšší hora: Mont Blanc (4 807 m)
 • Nejdelší řeka: Pád (652 m)
 • Internetová doména: .it
 • Telefonní předvolba: 0039
Víza:
Turistické vízum: od 1. 5. 2004 možnost volného pohybu osob při cestě do Itálie. Na pobyt do 90 dnů nepotřebujete vízum - pokud již zůstanete déle, mohou po Vás na hranicích při odjezdu z Itálie chtít ukázat pas s razítkem příjezdu.
Do Itálie je možno vycestovat na platný občanský průkaz vydaný po roce 2000.
Pracovní povolení zajišťuje příslušný zaměstnavatel v Itálii.
Zastoupení ČR v zemi:
Velvyslanectví České republiky v Říme
Via dei Gracchi 322, Roma 00192
Tel.: + 39 06 3244459 - 63
e-mail: rome@embassy.mzv.cz
vedoucí: PhDr. Hana Ševčíková - velvyslanec pro Italskou republiku
úřední hodiny: PO - PÁ: 8 - 12 hod.
Generální konzulát Miláno
Via G. B. Morgagni 20, Milano 20129
Tel.: + 39 02 29403007, 29403051
e-mail: milan@embassy.mzv.cz
vedoucí: Ing. Josef Molata
úřední hodiny: PO - PÁ: 9 - 12 hod.
Konzulární jednatelství Benátky
Corte Contarina 1583/A, Venezia 30100
Tel.: + 39 041/5210383
vedoucí úřadu: JUDr. Miloslav Hirsch
JEDNATELSTVÍ PŮSOBÍ POUZE V TURISTICKÉ SEZÓNĚ (17.6. - 15. 9.)
Honorární konzulát Florencie
Via del Giglio 10, Firenze 50123
Tel.: +39 055/284454
e-mail: Florence@honorary.mzv.cz
vedoucí úřadu: Giovanna Dani Del Bianco - konzultantka pro Toskánsko
Honorární konzulát Neapol
Corso Umberto I., 275, Napoli 80138
Tel.: +39 081/268784
e-mail: Naples@honorary.mzv.cz
vedoucí úřadu: Dr. Angelo Ruoppolo
Honorární konzulát Palermo
Via Quintino Sella 76, Palermo 90141
Tel.: +39 091/336892
e-mail: Palermo@honorary.mzv.cz
vedoucí úřadu: Andrea Marchione - konzultantka pro Sicílii
Zastoupení země v ČR:
Velvyslanectví Italské republiky
Nerudova 20
118 00 Praha 1 - Malá Strana
Tel.: +420 233 080 111
e-mail: italemba@mbox.vol.cz
úřední hodiny: PO - PÁ 08.30 - 13.30, 14.30 - 18.00

Doporučená doba návštěvy

Nejvhodnější dobou pro letní dovolenou (koupání v moři, atd.) je doba léta (červen, srpen). Květen a září nabízí také velice příjemné teploty - navíc konec sezóny má výhodu v tom, že letoviska nejsou přecpaná turisty a ceny jsou nižší než na vrcholu letní sezóny.
Pokud dáváte přednost poznávacím zájezdům než pobytovým, doporučují se podzimní měsíce, kdy je počasí přívětivé.

Počasí

Nejteplejším měsícem je červenec, nejchladnějším leden. Průměrná teplota vzduchu:
 • ŘÍM: v létě 22 - 30 °C, v zimě 6 - 13 °C
 • SARDINIE: v létě 22 - 31 °C, v zimě 8 - 14 °C
 • SICÍLIE: v létě až 45 °C
Průměrný úhrn srážek se pohybuje okolo 500 - 1000 mm ročně. Nejvíce srážek je v horských oblastech, nejméně srážek je zaznamenáno na Sicílii. Slunce v Itálii v létě svítí 8 - 11 hodin, v zimě pouze 2 - 5 hodin.
Scirocco je vítr ze severu Afriky a ovlivňuje jih Itálie - přináší teplé a dusné počasí.

Orientační ceny:

Minimální finanční hotovost dnes již nemusíte prokazovat. Některé státy EU však mají omezení hotovosti od 2 000 do 10 000 EUR nebo vyžadují informace o dovážené hotovosti (Itálie, Francie, Řecko).
Ceny jsou skoro na stejné úrovni jako u nás, záleží ovšem v kterém obchodě nakupujete.
 • chléb ... 2,80 - 3 €
 • máslo ... 1,20 €
 • mléko ... 0,80 €
 • salámy (kg) ... 7,50 €
 • sýry ... 5 €
 • jogurty ... 0,10 - 1,20 €
 • sušenky, čokoláda ... 0,50 - 1,50 €
 • těstoviny ... 0,40 €
 • víno (0,7 l) ... 1,90 €
 • víno (5 l) ... 3,55 €
 • pivo ... 0,60 €
 • minerální voda ... od 0,20 €
 • limonáda ... 0,50 €
 • káva ... 0,60 - 3 €
 • zmrzlina ... 0,50 - 1,50 €
 • pizza ... 2,80 - 11 €

Doprava

Autem
K řízení auta na italských silnicích a dálnicích potřebujete platný řidičský průkaz (nejlépe mezinárodní), technický průkaz a zelenou kartu. V případě, že nepojedete vlastním vozem, musíte mít notářsky ověřené povolení k užívání cizího auta. Na dálnicích je je nutné zaplatit poplatky (100 km stojí cca 6 €), některé úseky dálnice jsou neplacené - např. u Benátek, v Kalábrii a Kampánii, dále pak od Salerna po Reggio Calabria, nutná je dálniční známka při cestě přes Rakousko. Pokuty za dopravní přestupky jsou v Itálii vysoké. Většina hraničních přechodů do Itálie je v provozu po celý rok.
max. rychlost v obci50 km/h
max. rychlost mimo obec90 km/h
max. rychlost dálnice130 km/h
max. ‰ alkoholu v krvi0,5
poplatkydálnice
druh poplatkůmýtné
telefon záchranné služby113
telefon hasičů115
telefon policie113, 112
servis motoristům 116 (autoklub)
Letecky
Letecká doprava je nejrychlejším způsobem dopravy do Itálie. Z České republiky lze letět do Říma a do Milána. V Itálii je cca 150 mezinárodních letišť.
Nejčastějším místem příletu je letiště Fiumicino (26 km od Říma). Součástí letiště jsou obchody, půjčovny vozidel, banky, směnárny, bary a restaurace. Z letiště se do centra dostanete vlakem, taxíkem či autobusem, který jezdí po 15 minutách.
Dalšími známými letišti jsou Ciampino (Řím), G. Marconi (Bologna), Cristoforo Colombo (Janov), Malpensa (Milán), Capodichino (Neapol), Citta di Torino (Turín), Amerigo Vespucci (Florencie), Falcone Borsellino Airport (Palermo).
Autobusem
Existuje mnoho společností, které zajišťují pravidelné dopravní spojení. Největší italskou dopravní společností je SITA, provozuje mezinárodní spojení s evropskými státy.
Vlakem
Cestovat do Itálie vlakem je nejdražší způsob. Z České republiky vede trasa přes Rakousko (Vídeň), odtud přes Brennero (Brenneropas) nebo Tarvisio do Itálie, cesta až do Říma pak trvá cca 25 hodin. Železniční dopravu v Itálii zajišťuje italská národní společnost Ferrovie dello Stato.

Rizika

Itálie proslula mafií, ta se ale dnes zaměřuje spíše na ekonomiku. Na jihu je kriminalita obecně vyšší, ovšem na obratné kapsáře a další kolegy ze zlodějské profese si musíte dávat pozor po celém území.

Svátky a zvláštní události

1. ledna Nový rok
6. ledna Tři králové
duben Velikonoční pondělí (svátky jsou již od Zeleného čtvrtku)
25. dubna Den Osvobození
1. května Svátek práce
15. srpna Nanebevzetí Panny Marie
1. listopadu Všech svatých
8. prosince Neposkvrněné početí Panny Marie
25. prosince Vánoce
26. prosince Svátek Sv. Štěpána
V tyto dny má většina bank a obchodů zavřeno.

Očkování

Povinné očkování není žádné.
Doporučené očkování: tetanus, hepatitida

Kurz

28, 270 CZK/EUR (můžete sledovat na www.kurzy.cz/kurzy-men