Malta

12. října 2008 v 15:45 | Verůnka |  *Cestování*
Maltské souostroví leží ve Středozemním moři 95 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tunisu. Skládá se z následujících obydlených ostrovů:

Malta Island, 246 km²
Gozo (Ghawdex), 67 km² (kolem 30 000 obyvatel)
Comino (Kemmuna), 3 km² (obydlen především během turistické sezóny).

K Maltě náleží i tři neobydlené ostrůvky Cominotto, Filfla Island a St. Paul's Island. Ostrovy jsou reliktem dřívějšího pozemského spojení mezi Afrikou a Evropou, které bylo před mnoha lety přerušeno vzestupem mořské hladiny.
Název země: Malta
Oficiální název země: Maltská republika
Státní zřízení: republika
Hlavní město: Valleta
Úřední jazyk: maltština, angličtina
Počet obyvatel: cca 397 000
Rozloha: 316 km2 km2
Měna: maltská lira (MTL)
Časové pásmo: středoevropský čas
Náboženství: římskokalotické
Nejvyšší hora: Ta´Dmejrek (253 m)
Internetová doména: .mt
Telefonní předvolba: +356
Další informace:

Doporučuje se dodržovat tato opatření:

- dávat si pozor na kapesní krádeže, krádeže vozidel, vykrádání bytů a hotelových pokojů,
- nenechávat věci bez dozoru na plážích a v davech lidí, nenechávat nic ve vozidle,
- věnovat zvýšenou pozornost fotoaparátům, kamerám,
- nenakupovat cenné zboží a elektroniku u pouličních prodejců a na trzích, pokud neobdržíte napsaný nebo vytištěný doklad o zaplacení s daňovým dokladem,
- vždy požadovat doklad o zaplacení, i při nákupu běžného občerstvení.

Moře okolo ostrovů je čisté, průzračné a dosud bohaté na život.
Víza:Vízum není vyžadovánu, pokud pobyt nepřekročí lhůtu 90 dnů.

Zastoupení ČR v zemi:

Velvyslanectví ČR na Maltě není, zastoupeno je velvyslanectvím ČR v Římě.


Zastoupení země v ČR:

v ČR není

Maltu zastupuje velvyslanectví v Berlíně.
Zájezdy
Průvodci, mapy
Letenky
Doporučená doba návštěvy
Léto a podzim.
Počasí
Průměrná teplota v lednu 12,8 °C.
Průměrná teplota v létě se pochybuje kolem 25 - 30 °C
Celoroční průměrná teplota je 19 °C.
Orientační ceny:

Pití i základní potraviny je výhodné kupovat ve větších baleních v supermarketech, kde jsou samozřejmě levnější. Čerstvé ovoce a zeleninu, ale i ryby seženete nejvýhodněji na trhu - ve větších městech obvykle každé dopoledne, někdy i v neděli.

V restauracích se bohatě najíte od Lm 5, hodně záleží na typu restaurace. Za cenu okolo Lm 2 se občerstvíte v rychlých občerstveních nebo ve stáncích. Láhev vína pořídíte v restauraci od Lm 3, ještě o něco levnější bývá přírodní domácí víno.

Místní hromadná doprava podle typu spoje se pohybuje od 4 centů do Lm 2 za jízdu nebo den. Jednorázové a jednotné vstupné do muzea stojí většinou kolem Lm 1, jednodenní vstupenku do všech muzeí pořídíte za Lm 3.

Pokud máte rádi suvenýry a místní speciality, doporučujeme likéry (z medu, mandlí či opuncií) a vína, pivo cisk a limonádu kinnie, z jídla med, chalvu, olivy, nakládané ovoce, džemy a zeleninu, sýry a domácí klobásy, dále šperky (z drahých a ušlechtilých kovů) a jiné řemeslné a umělecké výrobky (např. sklo a keramiku, háčkované, paličkované a pletené zboží).
Doprava

Všechna města a vesnice na ostrově jsou spojena s hlavním městem Vallettou intenzivní autobusovou dopravou. Jednotlivé autobusové linky lze rozpoznat podle čísel. Málokdy se čeká déle než deset minut, jízda stojí mezi 6 a 13 centy. Cesta z Valletty do Rabatu stojí přibližně 10 centů.

Trajektová doprava společnosti Gozo Channel Company existuje mezi městem Cirkewwa na Maltě a Mgarr na Gozu.
Od listopadu do května jezdí trajekty z Mgarru (Gozo) 14krát denně mezi 6.00 a 22.00 hod., z Malty tak od 6.45 do 22.30 hod. Plavba trvá přibližně 20 minut. Od června do října existuje nepřetržitá trajektová doprava, i v nočních hodinách, během letních měsíců odjezd každou hodinu z Malty a ostrova Gozo. Dospělí platí za zpáteční jízdenku 1,50, děti 0,50. Přeprava osobního automobilu stojí 3,50.

Mezinárodní nebo jiné řidičské průkazy je možno si nechat bezplatně ověřit na policejním prezidiu (Police Headquaters) ve Florianě. Turisté, kteří používají vlastní vůz, toto ověření nepotřebují. Zelená mezinárodní pojišťovací karta je uznávána i na Maltě. Není proto nutno uzavírat dodatečné pojištění povinného ručení.
Rizika
Žádná rizika nehrozí.
Svátky a zvláštní události
1. 1. Nový rok
10. 2. Ztroskotání svatého Pavla
19. 3. Den sv. Josefa
31. 3. Den svobody
1. 5. Svátek práce
7. 6. Sedmý červen
29. 6. Svatého Petra a Pavla
15. 8. Nanebevzetí Panny Marie
8. 9. Svátek Panny Marie Vítězné
21. 9. Den nezávislosti
8. 12. Neposkvrněné početí
13. 12. Den republiky
25. 12. Vánoce.
Další informace

Důležitá telefonní čísla

policie 112
hasiči 199
první pomoc/nemocnice 196
pomoc motoristům 21242222 / 21442422 , 21320349 / 21333332

Během celého roku přijíždí na Maltu přes 1,5 milionu turistů! Všichni zde najdou pohodlné bydlení podle svých představ a možností - v hotelech, penzionech, apartmánech, bytech i celých soukromých domech. Většina hotelů je vybavena klimatizací nebo větráky, což je v letním období nezbytné. Celoročně otevřené hotely mívají ve výbavě i topení. Hotelů nejrůznější kvality je na Maltě i Gozu mnoho, na Cominu jeden jediný. Většinou se setkáte s kvalifikovaným hotelovým personálem. Ve službách dominuje maltská přívětivost a pohostinnost

HOTEL Resotel
Central Hotel Reservations System, tel. 2133 3583, fax: 2132 0557
e-mail: info@hotelinfomalta.com
http://www.hotelinfomalta.com
Očkování
Doporučena jsou klasická očkování (tetanus, atd.)
Kurz
66,604 Kč/1 MTL

Rabat-Město
Město Rabat se také nachází na Maltě a máte zde možnost spatřit římské muzeum i vilu...A aby to nebylo málo, budete se moci projít v katakombách.
Mdina-Město
Přímo v centru ostrova se nachází město Mdina, původní středověké hlavní město Malty. Z hradeb pevnosti v Mdině, které se také nazývá "mlčící město", je jeden z nejkrásnějších výhledů na ostrov. Město je hustě osídleno.
Valleta-Město
Hlavní město Valleta bylo postaveno po tureckém obležení v r. 1565 francouzským mistrem Jean de la Valette. Město se tyčí nad historickým přístavem Grand Harbour, který je největším přírodním přístavem Evropy.
Gozo-Ostrov
Ostrov nymfy Calypso, který se ve starověku nazýval Ogyda. Terasovitá pole, která založili Arabové a jsou typická pro maltu, nalaznete právě na tomto ostrově na každém kroku. Leží 6 km severozápadně od Malty, hlavním městem je Victoria, známá spíše pod jménem Rabat.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama